W dniach 5 i 6 maja odbyła się  wycieczka naszych uczniów do Krakowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas I Tb, II Tb oraz uczniowie klas pierwszych ZSZ.

Zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, Bazylikę Mariacką,  przeszliśmy traktem królewskim na Wawel. Po wieczornym spacerze wzdłuż Wisły doszliśmy do rynku, odwiedziliśmy Piwnicę pod Baranami i Kawiarnię Literackiej –Jama Michalika. Weszliśmy do Muzeum Narodowego – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – podziwialiśmy monumentalne zbiory malarstwa polskiego inspirowanego  legendami i literaturą z historii ojczyzny i odwołujące się do antyku (tematy ze starożytnej historii grecko – rzymskiej i biblijnej), dzieła min. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego. Zestawienie obrazów, np. Wernyhora Matejki i Śmierć Ellenai Malczewskiego wywarło na nas wrażenie. Podziwialiśmy obiekty Starego Miasta, przeszliśmy na Wawel, odwiedzając Uniwersytet Krakowski. Plantami dotarliśmy  na wzgórze wawelskie, gdzie zwiedzaliśmy z audioprzewodnikiem  Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie i Kryptę Wieszczów Narodowych: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego oraz Muzeum Katedralne, gdzie znajduje się włócznia św. Maurycego – dar Cesarza Ottona III dla króla Bolesława Chrobrego z 1000 roku, oraz XII-wieczny kielich z grobu biskupa Maura, relikwiarz na czaszkę św. Stanisława głównego patrona Polski. Wyszliśmy ze Wzgórza Wawelskiego przez smoczą jamę wprost na wspaniałe zakole Wisły, która od zawsze w tym miejscu zwinnie zakręca w kierunku drugiej stolicy Polski. Zobaczyliśmy okno papieskie na Franciszkańskiej, po sąsiedzku klasztor Dominikanów, klasztor Klarysek, gdzie schronienie przed najazdami wrogów na przestrzeni wieków znajdowali mieszkańcy Krakowa. Teatr im. Juliusza Słowackiego i Barbakan, najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miasta Krakowa, który znajduje się na Plantach towarzyszyły nam przez cały czas pobytu ze względu na bliskie sąsiedztwo naszego Hostelu.

 Niezapomniane wrażenia z wycieczki dokumentują zdjęcia.

Organizatorzy wycieczki: Joanna Pruska i Maja Stachowiak

About Author