Wycieczka do Drezna na Jarmark Bożonarodzeniowy odbyła się  15 grudnia, w której wzięli udział uczniowie klas: I Tb, II Tb, II Tc, III a, III Tb oraz IV Ta.  Po raz 583. drezdenski Jarmark Struclowy niczym łańcuch świateł przyciąga turystów. Trasa bożonarodzeniowych  jarmarków zaczyna się przy dworcu, połyskując się i mieniąc na promenadzie koło Katedry Drezdeńskiej i kompleksu muzealno-pałacowego Zwinger, wiodąc koło kościołów i zalewając morzem świateł, przechodzi na drugą stronę Łaby.

Nazwa “Jarmark Struclowy” powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanych wówczas stucli, które oczywiście można było kupić na straganach. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Zespół Architektoniczny Zwinger, Tarasy Brula, Katedrę drezdeńską, w której spoczywa serce poskiego króla elekcyjnego Augusta II Mocnego z saskiej dynastii Wettynów, a grobowiec królewski znajduje się na Wawelu. Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z nieprzeciętną siłą dzięki, której potrafił podobno zginać podkowy gołymi rękoma. Podziwialiśmy bezcenne zbiory europejskiego malarstwa w Galerii Starych Mistrzów, Salon Matematyczno-fizyczny i Zbiory Porcelany – uczta dla duszy i ciała na jarmarku.

About Author