„Wybierz życie – pierwszy krok” to program edukacyjny dotyczący profilaktyki zakażeń HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego) i raka szyjki macicy. Realizatorami tego programu na terenie naszej szkoły są pedagodzy szkolni – dr Beata Kohlman i mgr S. Matuszewska.

 

Celem programu jest:

▪ zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu,

▪ kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki  macicy,

▪ motywowanie  kobiet  do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,

▪ przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym,

▪ dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.

 

Adresatami programu są:

▪  uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (dziewczęta i chłopcy),

▪  rodzice i opiekunowie uczniów,

▪  kadra pedagogiczna szkół.

 

CYTOLOGIA – to bardzo ważne badanie dające szansę na wczesne wykrycie zmian na szyjce macicy.  Cytologię powinno się pobierać przynajmniej raz na 3 lata, ale wtedy warto to zrobić w gabinetach, które spełniają wymogi Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W takich gabinetach próbka do badania na pewno będzie pobrana przy pomocy szczoteczki cytologicznej i oceniona przez certyfikowanego cytologa, co znacznie zmniejsza ryzyko pomyłki.

Wykaz jednostek na terenie Głogowa realizujących bezpłatne badania cytologiczne co 3 lata dla kobiet w wieku 25- 59 lat w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki  i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy na podstawie umów na NFZ:

 

Nazwa przychodni/poradni Miejscowość Ulica Numer telefonu
NZOZ „Lens-Med” Głogów Gwiaździsta 23  (76) 832 17 59
NZOZ Przychodnia Lekarska „Serce” Głogów Kościuszki 15 A  (76) 835 82 87
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Poł.-Gin. Hieronim Kamiński Głogów Królowej Jadwigi 7     606 456 292
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Poradnia Ginekologiczno-Położnicza Lek. Zofia Turska Głogów Moniuszki 9  (76) 831 45 97
NZOZ „Eskulap” Małgorzata Pyzińska-Bargieł Spółka Jawna Głogów Rycerska 4 A  (76) 834 73 21

 

Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie:

http://www.pierwszykrok.edu.pl

www.wok.wroclaw.pl

About Author