Dnia 16.11.2017 obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU. Dzięki skutecznej akcji antynikotynowej zmalała nie tylko liczba palących Polaków, ale i liczba zgonów na choroby związane z paleniem. Wciąż jednak zostaje w tej kwestii dużo do zrobienia. W Polsce nadal pali papierosy ok. 5 mln mężczyzn oraz ok. 3 mln kobiet.

W tym dniu gościliśmy paną  B. Szlendak z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Głogowie, która wykonywała uczniom i pracownikom szkoły – badania tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Ogromne zainteresowanie wzbudziła lalka do demonstracji szkodliwości palenia. Pani Szlendak pokazywała – jak zaciągnięty dym papierosowy osadza się na szklanej rurce wewnątrz lalki, dzięki czemu można było zobaczyć ile substancji smolistych przedostaje się do wnętrza płuc. Na 5 lekcji został zorganizowany szkolny konkurs wiedzy na temat szkodliwości nikotyny  na sprzęcie Testiko – pod czujnym okiem p. M. Suskiego. Pani pielęgniarka – A. Koman w trakcie konkursu przeprowadziła pogadankę  dla uczniów na temat szkodliwości nikotyny.

Wyniki konkursu:

I miejsce –  Krystian Perełkowicz – kl. I TB

II miejsce – Dominik Kwietniowski  – kl. I TA

III miejsce – Mateusz Kozak  – kl. I B

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom a pozostałych uczniów zachęcamy do brania udziału w tego typu akcjach. Organizatorami imprezy były panie pedagog: Beata Kohlman i Sylwia Matuszewska.

About Author