Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku święto przypadło na 17 listopada.

Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny – codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna (31%) oraz co piąta kobieta (18%). Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenie. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę palącą, ale również ich bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.

Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15.

Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie internetowej: www.jakrzucicpalenie.pl

Plan szkolnej imprezy przedstawiał się następująco:

Na 6 i 7 lekcji został zorganizowany szkolny konkurs wiedzy o nikotynie na sprzęcie Testico – pod czujnym okiem p. I. Peciaka. Pani pielęgniarka – A. Koman w trakcie konkursu przeprowadziła pogadankę dla uczniów na temat szkodliwości nikotyny.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Adrian  Gliniakkl. I B

II miejsce – Maciej Szymletkl. I B

III miejsce – Kacper Kuczak kl. I TA

Organizatorami imprezy były panie pedagog: Beata Kohlman i Sylwia Matuszewska.

 

20161124_135341

 

20161124_135459

About Author