W roku 2015 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypadł na 19 listopada. W naszej szkole obchodziliśmy go jednak wcześniej, bo w środę – 18 listopada. Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 40-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym tytoniowy osób palących w najbliższym otoczeniu. Ostatnie lata wskazują, że palenie tytoniu staje się mniej powszechne. Na początku lat 80 XX wieku paliło 62,2 % mężczyzn powyżej 15 roku życia i 30,3 % kobiet w tym wieku. Obecnie jest to odpowiednio 33,8 oraz 19,6 %. Zdaniem naukowców szkodliwe są nie tylko tradycyjne papierosy, ale także ich elektroniczne odpowiedniki. Wprawdzie zawierają zdecydowanie mniej związków chemicznych niż zwykłe papierosy, ale podgrzanie niektórych substancji może uwalniać związki rakotwórcze.

Plan szkolnej imprezy przedstawiał się następująco:
Na 2 lekcji odbyła się audycja o nikotynie, którą przygotowała p. M. Stodulska. Na 4 lekcji został zorganizowany Szkolny Konkurs Wiedzy o Nikotynie na sprzęcie Testico – pod czujnym okiem p. I. Pęciaka. Pani pielęgniarka – A. Koman w trakcie konkursu przeprowadziła pogadankę dla uczniów na temat szkodliwości nikotyny.

 

Wyniki konkursu:
I miejsce – Dominika Nomejko – kl. I TB
II miejsce – Bartłomiej Dworzyński – kl. I C
III miejsce – Bartosz Mikuła – kl. I A

Na 5 i 6 lekcji wykonywanie były badania tlenku węgla w wydychanym powietrzu przez panią Barbarę Szlendak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Głogowie.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w imprezie. Zapraszamy Was do udziału w kolejnych imprezach.
Organizatorami imprezy były panie pedagog: Beata Kohlman i Sylwia Matuszewska.

About Author