31 maja obchodzimy święto, które jest okazją do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.
Światowy Dzień Bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.
Ma być zachętą, by nałogowcy, przynajmniej na 24 godziny powstrzymali się od wszystkich form konsumpcji tytoniu. Jak wyliczają specjaliści WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym globie. Tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów.
Dzisiaj odwiedziła nas pani Barbara Szlendak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Głogowie i wśród chętnych uczniów i nauczycieli przeprowadziła pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Za akcję antynikotynową odpowiedzialni byli: szkolna pielęgniarka – pani Anna Koman oraz pedagodzy szkolni – Beata Kohlman i Sylwia Matuszewska.

 

źródło informacji: gov.pl

About Author