Pierwszy raz ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS zwany także ŚWIATOWYM DNIEM WALKI Z AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988r. dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead).
Z tej okazji panie pedagog – p. Beata Kohlman oraz p. Magdalena Kędziora przygotowały wystawę dotyczącą tej tematyki. Przeprowadzone zostały również podnoszące świadomość na temat AIDS zajęcia, gdzie uczniowie przygotowali plakaty.
Celem tego dnia jest uwrażliwienie na problem AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Symbolem Światowego Dnia AIDS jest czerwona wstążka. Politycy, osoby publiczne i każdy, kto solidaryzuje się z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, noszą ją tego dnia na ubraniu.
Eksperci coraz częściej mówią, że naszym największym problemem jest niska wykrywalność, a więc zbyt mała liczba osób, które poddają się testom na obecność wirusa HIV. Leki, które ułatwiają chorym na AIDS codzienne funkcjonowanie, już istnieją. Choroba ta nie jest już wyrokiem. Pod warunkiem, że chory odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu. Dlatego wykonywanie testów jest kluczowe nie tylko w grupach podwyższonego ryzyka, ale w całej populacji.
Telefon Zaufania HIV/AIDS
22 692 82 26*
*czynny od poniedziałku do piątku od 9.00 do 21.00.
800 888 448**
**Połączenie bezpłatne
Należy pamiętać, że wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV i innych STIs. Test na HIV – bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/

About Author