Pierwszy raz ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS zwany także ŚWIATOWYM DNIEM WALKI Z AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988r. dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Z tej okazji panie pedagog – p. Beata Kohlman oraz p. Sylwia Matuszewska przygotowały wystawę dotyczącą tej tematyki. Przeprowadzane będą również zajęcia w klasach oraz konkurs we współpracy z p. Moniką Markowicz.  

Celem tego dnia jest uwrażliwienie na problem AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Symbolem Światowego Dnia AIDS jest czerwona wstążka. Politycy, osoby publiczne i każdy, kto solidaryzuje się z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, noszą ją tego dnia na ubraniu.

 

Eksperci coraz częściej mówią, że naszym największym problemem jest niska wykrywalność, a więc zbyt mała liczba osób, które poddają się testom na obecność wirusa HIV. Leki, które ułatwiają chorym na AIDS codzienne funkcjonowanie, już istnieją. Choroba ta nie jest już wyrokiem. Pod warunkiem, że chory odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu. Dlatego wykonywanie testów jest kluczowe nie tylko w grupach podwyższonego ryzyka, ale w całej populacji.

 

Telefon Zaufania HIV/AIDS

22 692 82 26*
*czynny od poniedziałku do piątku od 9.00 do 21.00.

Od września do grudnia 2020r. dodatkowe godziny pracy:  od 21.00 w każdy piątek do 9.00 w poniedziałki.

800 888 448**
**Połączenie bezpłatne

Punkty konsultacyjno-diagnostyczne gdzie bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać testy na HIV http://www.aids.gov.pl/pkd/

 

About Author