4 listopada 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych przyłączyli się do organizowanej w szkołach ponadgimnazjalnych akcji “Pomóż Michałowi i innym“. Poszukiwani byli dawcy szpiku dla niespełna 10- letniego głogowianina. Michał choruje na anemię aplastyczną. Jedynym lekarstwem na tę chorobę jest obecnie przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Młodzież naszej szkoły stanęła na wysokości zadania i wzięła udział w akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Pełnoletni uczniowie oraz nauczyciele nie zawiedli! Chętnych było tak wielu, że tworzyły się kolejki. Odpowiadali oni na pytania wolontariuszy (wstępny wywiad medyczny), wypełniali formularz z danymi osobowymi oraz oddawali  do bazy swój materiał genetyczny- wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. W sumie wolontariusze zarejestrowali w bazie danych 56 potencjalnych dawców szpiku (najlepszy wynik spośród głogowskich szkół ponadgimnazjalnych!).

Akcję poprzedziły prelekcje, pokazy oraz spotkania z wolontariuszem, panem Robertem Kargolem. 2 i 3 listopada uczniowie mogli więc dowiedzieć się, czym jest nowotwór krwi i w jaki sposób można zostać potencjalnym dawcą. Spotkali się także z panią Gosią, która niespełna dwa lata temu miała przeszczep szpiku. Opowiadała o swojej chorobie, bólu, ciągłej niepewności, ale także i radości, gdyż udało jej się otrzymać nowe życie. W naszej szkole gościła również pani Ania, która dzięki temu, iż niegdyś zarejestrowała się jako potencjalny dawca, uratowała życie drugiemu człowiekowi. Apelowała o to, aby przyłączyć się do walki z nowotworami krwi, gdyż w każdej chwili może okazać się, że to właśnie my możemy dać komuś drugie życie. To było bardzo wzruszające spotkanie… Koordynatorem akcji była pani Aneta Sołtys, opiekun Szkolnego Koła PCK, która chciałaby podziękować wolontariuszom- pani Beacie Kohlman, pani Sylwii Matuszewskiej oraz panu Piotrowi Wielandowi za ogromne wsparcie i zaangażowanie w szerzenie idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych. Podziękowania należą się także dyrekcji szkoły, która wyraziła zgodę na przeprowadzenie akcji “Pomóż Michałowi i innym”. Największe jednak słowa uznania należy skierować do Was, drodzy uczniowie i nauczyciele. To Wy bowiem daliście to, co macie najcenniejszego- dar życia. Pokazaliście, że ratowanie ludzkiego życia jest sensem istnienia tego świata!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce GALERIA.

About Author