Za nami pierwszy dzień wykładów i warsztatów prowadzonych w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Przyświecająca temu wydarzeniu idea wszechstronnego rozwoju młodego pokolenia została dziś w 100% zrealizowana, bowiem młodzież naszej szkoły otrzymała możliwość uczestniczenia w różnorodnych wykładach zarówno na terenie naszej szkoły, jak i w głogowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Do naszej placówki z wykładem “Plazma – czwarty stan materii” przybył dr Piotr Psuja – fizyk Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, który przybliżył nam cechy i rodzaje plazmy, częstość jej występowania na Ziemi i we Wszechświecie, a także zastosowania plazmy i jej wpływ na środowisko i człowieka. Niezwykle ciekawie rozwikłał zawiłości wielu pojęć z zakresu fizyki, zachęcając do dalszych studiów w tym temacie.

Jako drugi zaprezentował się kpt. dr Michał Kalisiak – żołnierz zawodowy, adiunkt Instytutu Dowodzenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu z wykładem “Działanie kawalerii powietrznej w Wietnamie”. Z wielką pasją i zaangażowaniem przedstawił rys historyczny użycia jednostek kawalerii powietrznej w wojnie w Wietnamie, przedstawił operacje i taktyki działania, a także scharakteryzował wykorzystany wówczas sprzęt. Tchnął ponadto w naszą młodzież ducha walki o własne marzenia, przekonując z zapałem, że każdy z nas jest wyjątkowy, a najważniejszym celem życiowym jest robienie tego, co nas pasjonuje. Swoją charyzmą i osobowością udowodnił, iż nie były to tylko puste słowa, ale ważna prawda życiowa.

„Co w środku piszczy, czyli jak zobaczyć dlaczego się zepsuło” to tytuł warsztatów przeprowadzonych przez dr inż. Pawła Modzela w PWSZ w ramach Dolnośląskiego festiwalu Nauki. Uczniowie naszej szkoły- klasa I TB- technicy budownictwa oraz  technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej mieli okazję uczestniczyć w eksperymentach dotyczących inżynierii mechanicznej i zjawisk zachodzących w materiałach konstrukcyjnych. Ciekawy sposób przeprowadzenia spotkania sprawił, że wszyscy uczestnicy spotkania wiedzą już, jakie zjawiska zachodzą w  konstrukcjach poddanych zewnętrznym obciążeniom.  Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele z ZSSiB w Głogowie: p. Joanna Gajdzińska i p. Leszek Malica.

 

DSCN6025_m

DSCN6030_m

DSCN6035_m

DSCN6058_m

 

About Author