Już XVI Dolnośląski Festiwal Nauki to wydarzenie, obok którego trudno przejść obojętnie. Odpowiedzialna edukacja to przede wszystkim wspieranie ucznia w jego wszechstronnym rozwoju i cel ten przyświeca inicjatywie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. Ponieważ oferta festiwalowa z roku na rok prezentuje taki sam – bardzo wysoki poziom – nauczyciele chętnie inicjują udział swoich uczniów w różnorodnych przedsięwzięciach. Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci reprezentowany był w PWSZ przez przedstawicieli klas IV i II technikum, nad którymi opiekę sprawowała Joanna Gajdzińska – doradca zawodowy z ZSSiB.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch frapujących wykładach. Pierwszy z nich (3.10.2013r) dr I.E. Cech zatytułowany był: Jak kryzysy ekonomiczne wpływają na nasze życie. Pani doktor na przykładzie „baniek spekulacyjnych” wyjaśniła mechanizmy powstawania kryzysów ekonomicznych, np. nie tak dawnego w Grecji.

Drugi wykład (4.10.2013r.) prof. E. Józefowskiego to genialna wyprawa w głąb tajników duszy ludzkiej. Wizualne kreacje w arteterapii dotyczyły konstrukcji i dekonstrukcji tożsamości, na przykładzie analizy psychorysunków powstałych podczas zainicjowanego przez profesora eksperymentu badawczego.

Oba wykłady niewątpliwie wzbogaciły wiedzę naszych uczniów i przyczyniły się do wspomagania ich rozwoju.

Udział naszej szkoły w Dolnośląskim Festiwalu Nauki nie wyrażał się jedynie w uczestnictwie młodzieży w wykładach organizowanych przez głogowski PWSZ, ale również poprzez organizację jednego z wykładów. Dnia 4 października w auli szkolnej w pasjonujący i niezwykły sposób o zagrożeniach komunikacyjnych widzianych z perspektywy medycyny sądowej opowiadał lek. Jędrzej Siuta – rezydent w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej AM we Wrocławiu. Wykład ten przyciągnął uczniów zarówno głogowskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, jak również młodzież z wrocławskich liceów i zapewne zostanie na długo w ich pamięci.

Z niecierpliwością czekamy na następną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

About Author