facebook

KIEROWCA MECHANIK

Informacje kontaktowe

Zespół Szkół Samochodowych
i Budowlanych
im Leonarda da Vinci

ul. Piastowska 2a
67-200 Głogów
tel. 76 727 71 21
» Dowiedz się więcej

Wirtualna panorama

Uczestniczymy w programach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dnia 2 marca odbył się interaktywny wykład przeprowadzony przez pana Jana Rzepę i Joannę Pruską upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”- polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Tego dnia w 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok na siedmiu przywódcach organizacji podziemnej Wolność i Niezawisłość. Wszyscy zostali aresztowani przez UB i poddani brutalnemu śledztwu.

Przez komunistyczny sąd zostali skazani na karę śmierci.

Wyrok wykonano tzw. metodą katyńską, czyli strałem w potylicę, 1 marca 1951 r.

Uczniowie, którzy najaktywniej brali udział otrzymali nagrody – filmy z okresu II Wojny Światowej.