Konferencja edukacyjna „Okrągły stół – wybory 04 czerwca 1989r.” była kolejną konferencją zainicjowaną przez Instytut Pamięci Narodowej z Wrocławia. Po Wrocławiu, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Legnicy jej organizacji podjęło się Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie oraz  Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych  im.  Leonarda da Vinci w Głogowie. Wsparcia w organizację konferencji udzielił Prezydent  Głogowa  Jan  Zubowski. Konferencja organizowana w 25-lecie częściowo wolnych wyborów,  które zapoczątkowały drogę pokojowych, demokratycznych przemian w Polsce skierowana  była  do nauczycieli historii uczniów  szkół powiatu  głogowskiego.

Uczestniczyło  w niej 16 nauczycieli i dyrektorów szkół, działacze Komitetu Obywatelskiego: Zdzisław  Wandycz, Zbigniew  Szczechowiak,  Jerzy  Czarnecki, dyr. Muzeum Leszek  Lenarczyk  oraz 84 uczniów z 9 szkół  (gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych). Konferencję prowadziła pani Iwona Demczyszak.

Program konferencji:

  • dr Grzegorz Waligóra  – „Od Okrągłego Stołu do czerwcowych wyborów”.
  • Kamil Dworaczek  – „Między ulicznymi barykadami, a wyborczymi wiecami.  Rok 1989 we Wrocławiu”.
  • Łukasz Sołtysik  – „3+1″ – wokół komitetów obywatelskich  „Solidarności” w województwie legnickim w 1989 r.
  • Ewa Chabros – Służba Bezpieczeństwa wobec wyborów w 1989 r.  na przykładzie województwa wałbrzyskiego
  • Iwona Demczyszak–  „W samo południe” – propozycja lekcji z projektu edukacyjnego IPN
  • Projekcja filmu „PRL – Laboratorium pierestrojki” (reż. Dariusz Walusiak)

About Author