W dniach 25 i 26 maja uczniowie z klasy II Tb z opiekunami Joanną Pruską i Janem Rzepą wzięli udział  w VIII Edycji  Projektu KAMIENIE PAMIĘCI, który tym razem odbył się w Rzeszowie. Tematem projektu edukacyjnego było “Życie za życie”, poświęcone Polakom Ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.

Uczestnicy wzięli udział w wycieczce do Markowej, gdzie rodzina Ulmów Wiktoria i Józef ukrywali w swoim domu ośmioro Żydów. 24 III 1944 r. Ulmowie zostali za to zamordowani przez żandarmów razem z sześciorgiem swoich dzieci. W momencie śmierci pani Wiktoria była w dziewięciomiesięcznej ciąży. Zamordowano także wszystkich Żydów. W muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej mogłyśmy poznać życie Polaków i Żydów w cieniu represji na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich. W czasie pobytu zwiedziliśmy Zamek w Łańcucie oraz zabytki starego miasta w Rzeszowie. Dla naszej szkoły przywieźliśmy symboliczny kamień pamięci – życie za życie. 

About Author