Zanim podejmiemy decyzję, gdzie składać swoje CV, powinniśmy w pierwszej kolejności zgłębić możliwości zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. W tym celu uczniowie klasy IIIa – mechanik pojazdów samochodowych (wkrótce kończący naukę w ZSZ) zwiedzili dwa różne pod względem organizacji miejsca pracy.

Pierwszym przystankiem wycieczki branżowej była firma produkcyjna branży motoryzacyjnej Gedia Poland Sp. z o. o. Jej wyróżnikiem jest innowacyjność – jako jedyna w Polsce dysponuje technologią hot forming – tłoczenia elementów na gorąco.  Drugim przystankiem wycieczki był Serwis Man Truck w Nowej Soli. Tutaj wszystko zaskoczyło nas swoimi gabarytami: wielkie tiry,  to i  wielkie silniki i przepastne kanały naprawcze. Okazuje się, że umiejętności mechanika pojazdów samochodowych są wystarczające, aby podjąć pracę w takim serwisie. Teraz należy tylko bliżej przyglądnąć się swoim predyspozycjom zawodowym i osobowości zawodowej, a następnie podjąć trafne decyzje. Odpowiednie środowisko pracy powinno być bowiem źródłem dobrostanu – tak przynajmniej twierdzą organizatorzy wycieczki: doradca zawodowy – p. J. Gajdzińska i kierownik kształcenia praktycznego – p. M. Leciej.

About Author