Za nami półmetek stażu zagranicznego uczniów naszej szkoły. Młodzież ucząca się na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej od dwóch tygodni zdobywa w Niemczech nowe umiejętności.

Podczas pierwszej części miesięcznej praktyki techników energetyki odnawialnej w Götz uczniowie zajmowali się głównie montowaniem i analizą obwodów elektrycznych z wykorzystaniem nowoczesnych paneli montażowych oraz dokonywali pomiarów parametrów prądu elektrycznego na montowanych przez siebie obwodach również z zastosowaniem termistora NTC.

Dzięki symulatorom nachylenia Słońca analizowali ponadto wpływ kąta nachylenia Słońca w zależności od pory dnia i pory roku na uzyski prądu wygenerowane przez zestawy fotowoltaiczne, wykonywali analizy prądowo – napięciowe instalacji PV połączonej szeregowo i równolegle, a także badali szczelności budynku oraz strat energii w nich występujących za pomocą kamer termowizyjnych.

Pracując na najwyższej jakości sprzęcie budowali również modele zasilane energią słoneczną.

Ciekawym punktem praktyk było ponadto zwiedzanie biogazowi w Götz zasilającej ośrodek szkoleniowy w energię cieplną, zapoznanie się z funkcjonowaniem farmy fotowoltaicznej z systemem nadążnym oraz instalacją elektrowni wiatrowych pierwszej niemieckiej miejscowości całkowicie niezależnej energetycznie od dostawców zewnętrznych – Feldheim czy odwiedziny w fabryce Enercon w Magdeburgu – największym na terenie Niemiec producencie turbin wiatrowych.

Jako że nie samą nauką człowiek żyje, uczniowie w ramach czasu wolnego zwiedzili stolicę Niemiec – Berlin, w tym Bundestag oraz Muzeum Techniki.

Przed młodzieżą ZSSiB kolejne dwa tygodnie praktyk, a zatem czas na nowe wyzwania i przygody.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce GALERIA (zobacz tutaj). 🙂

About Author