Trzeci czwartek listopada już od blisko połowy wieku znany jest jako „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu”. W tym roku ta okazja wypada dzisiaj – 19 listopada i jakaś część palaczy na pewno powie sobie w duchu: a może warto spróbować rzucić?
Z tej okazji panie pedagog – p. Beata Kohlman oraz p. Sylwia Matuszewska przygotowały wystawę uświadamiającą, iż warto rzucić palenie.

 
Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). W Polsce, co roku 70000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.
Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

 

 

 

 

 

About Author